Przejdź do treści

Bezpłatna publikacja dotycząca międzynarodowej sprzedaży i dystrybucji filmowej

INTERFILMLAB był projektem edukacyjnym skierowanym do młodych twórców i osób działających w branży filmowej w zakresie międzynarodowej sprzedaży, dystrybucji, obiegu festiwalowego, reguł współpracy z agentami sprzedaży, zasad korzystania z europejskich platform dystrybucyjnych oraz skutecznego samokształcenia i budowania własnej, autorskiej rozpoznawalności na międzynarodowym rynku filmowym.

Rezultatem projektu jest publikacja, opracowana przez specjalistów z branży filmowej, stanowiąca poradnik dla wchodzących na rynek twórców filmowych, producentów i dystrybutorów. Wszyscy prowadzący brali czynny udział w powstawaniu publikacji, która zawiera nie tylko wiedzę z przeprowadzonych w ramach projektu szkoleń i warsztatów, ale również sugestie i wskazówki wykładowców oparte na ich własnym doświadczeniu zawodowym.

Wszystkie wydarzenia odbywające się w ramach INTERFILMLAB były prowadzone przez naukowców i profesjonalistów z branży filmowej. Wśród nich znaleźli się między innymi: dr Michał Oleszczyk (krytyk filmowy, wykładowca akademicki), dr hab. Marcin Adamczak, dr Anna Wróblewska (wykładowca akademicki, dziennikarka filmowa, rzecznik prasowy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni), dr Krzysztof Stachowiak (UAM), Aleksandra Leszczyńska (szkoleniowiec filmowców), Joanna Solecka (specjalistka promocji filmów),  Katarzyna Wilk (odpowiada za strategię festiwalową w Krakowskiej Fundacji Filmowej), Zofia Horszczaruk (specjalista ds. sprzedaży filmów krótkometrażowych) i Mariusz Włodarski (producent filmowy).

Gościem specjalnym wydarzenia była również Mia Bays – producentka, której filmy nagrodzono m. in. Oscarem oraz dwukrotnie nominowano do BAFT-y. Posiada ponad 25 lat doświadczenia w branży filmowej, pracowała przy ponad 50 zrealizowanych projektach filmowych, a karierę zaczynała w sektorze dystrybucji.

Wiedzę przekazaną uczestnikom projektu zebrał i opisał Grzegorz Fortuna Jr w publikacji „Wsparcie w nawiązywaniu współpracy międzynarodowej w zakresie produkcji i dystrybucji utworów audiowizualnych. Warunki konkurencyjności przemysłu filmowego”, dostępnej poniżej:

[maxbutton id=”1″ url=”https://interfilmlab.pl/pobierz-publikacje/” text=”POBIERZ” ]

 

Szkolenia odbywające się w ramach INTERFILMLAB podzielone były na trzy sekcje. Pierwsza część odbyła się w Radomiu podczas 10. Ogólnopolskich Spotkań Filmowych KAMERALNE LATO. Zarysowywała perspektywy teoretyczne i historyczne we wstępnym etapie szkoleń dotyczących zwiększania możliwości eksportowych polskiego kina. Kolejna sekcja projektu odbyła się w trakcie  4. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie. Dyskusje i spotkania poświęcone były przede wszystkim roli festiwalu filmowego jako platformy promocji lokalnych kinematografii służącej kreowaniu ich potencjału eksportowego. Ostatni etap szkoleń teoretycznych oraz praktycznych odbył się podczas 16. Międzynarodowego Forum Niezależnych Filmów Fabularnych CINEMAFORUM.

Projekt INTERFILMLAB –  edukacja na rzecz zwiększenia konkurencyjności i możliwości eksportowych polskiego przemysłu filmowego jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.