Przejdź do treści

Dyrektor festiwalu w Oberhausen weźmie udział debacie w ramach projektu INTERFILMLAB 3.0

Dyrektor najstarszego międzynarodowego festiwalu krótkiego metrażu na świecie będzie gościem specjalnym 18. edycji CINEMAFORUM – Międzynarodowego Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych w Warszawie.

Lars Henrik Gass kieruje festiwalem w Oberhausen od 1997 roku. Na CINEMAFORUM weźmie udział debacie w ramach projektu INTERFILMLAB 3.0 o powiązaniach rynku VoD z tradycyjną dystrybucją kinową.

Festiwal w Oberhausen to zdecydowanie najważniejsza impreza poświęcona twórczości krótkometrażowej, wyznaczająca trendy i rozpoznająca nowe zjawiska – mówi Błażej HrapkowiczOgromnie cieszę się, że naszym gościem będzie w tym roku dr Lars Henrik Gass. Jego wizyta to duże wydarzenie w kontekście rosnącej międzynarodowej rangi naszego festiwalu – podkreśla dyrektor CINEMAFORUM.

Uważany przez wielu znawców za najważniejsze międzynarodowe wydarzenie w świecie krótkiego metrażu festiwal w Oberhausen powstał w 1954 roku. Swoje pierwsze dokonania filmowe prezentowali tu najwięksi twórcy światowego kina m.in. François Truffaut, Miloš Forman, Roman Polański, Martin Scorsese, Werner Herzog, Agnès Varda, Wim Wenders, czy Krzysztof Kieślowski. Do upadku komunizmu festiwal był swoistym „oknem na zachód”, przez które widzowie mogli zapoznać się z twórczością młodych reżyserów i reżyserek zza żelaznej kurtyny. Zawsze zaangażowany w przemiany polityczne, społeczne i kulturalne, skupiał wokół siebie twórców odrzucających zastany porządek, także w dziedzinie sztuki filmowej. W 1962 roku festiwal w Oberhausen zasłynął ze swojego wywrotowego manifestu, w którym młodzi filmowcy ogłosili początek nowego kina niemieckiego. Obecnie na imprezie pokazuje się rocznie setki filmów fabularnych, dokumentalnych oraz animacji, w tym video artów czy dzieł eksperymentalnych z pogranicza sztuk audiowizualnych. W 2015 roku Grand Prix festiwalu w Oberhausen zdobyła animacja „Głos mojej duszy” w reż. Wojciecha Bąkowskiego.

CINEMAFORUM – Międzynarodowe Forum Krótkometrażowych Filmów Fabularnych odbędzie się w dniach 6-10 listopada 2019 r. w Warszawie – w kinie KINOTEKA, w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz w Pracowni A35. Wstęp na wszystkie projekcje festiwalowe jest bezpłatny.

fot. Kurzfilmtage Daniel Gasenzer

*****

Organizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM. CINEMAFORUM jest współfinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Stołeczne Warszawa oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Partnerami programowymi wydarzenia są: Goethe Institut, Warszawska Szkoła Filmowa, Mazowiecki Instytut Kultury, Mazovia Warsaw Film Commission oraz Duński Instytut Kultury i Austriackie Forum Kultury.

Czytaj więcej:
https://cinemaforum.pl/