Przejdź do treści

Wystartował cykl warsztatów INTERFILMLAB 6.0

Rozpoczęliśmy projekt INTERFILMLAB 6.0 – cykl warsztatów poświęcony wsparciu potencjału eksportowego polskiej kinematografii na globalnym rynku VoD. W siedzibie Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych w Olsztynie – partnera festiwalu – przywitaliśmy młodych twórców filmowych z Norwegii, Francji i Polski.

Uczestników czeka tydzień wykładów, wymiany doświadczeń, networkingu i integracji. Wspólnie poszukają odpowiedzi na pytanie, jak skutecznie promować i sprzedawać dokonania twórcze na międzynarodowym rynku filmowym. Formą wcielenia teorii w praktykę będzie rozwój własnych projektów filmowych i przygotowanie prezentacji na finałowy pitching.

Bardzo nam zależy, żeby te spotkania odbywały się w międzynarodowym gronie – mówi Maciej Dominiak, producent WAMA Film Festival. – Dzięki temu uczestnicy z pierwszej ręki dowiadują się o realiach rynków w poszczególnych krajach oraz zyskują kontakty na przyszłość. Angażujemy też ekspertów, którzy mają doświadczenie na rynku europejskim i światowym. W tym roku swoją wiedzą z uczestnikami podzielą się m.in.: Izabela Kiszka-Hoflik, Mikołaj Lizut oraz Eivind Myklebost Nordengen.

Izabela Kiszka-Hoflik – menedżerka kultury, rzeczniczka prasowa, redaktorka prowadząca seriali i filmów – od początku istnienia PISF pracowała jako ekspert w dziedzinie współpracy międzynarodowej. W 2018 roku założyła własną firmę IKH Pictures Promotion, zajmującą się sprzedażą, promocją oraz produkcją polskich filmów. Należy do Europejskiej Akademii Filmowej oraz Stowarzyszenia Kobiet Filmu.

Mikołaj Lizut to scenarzysta, producent, reżyser filmowy i teatralny, dziennikarz. Jest współzałożycielem i szefem Lizart Film oraz Kombinatu Artystycznego Tonight – firm produkujących dla TVN, Canal+, Netflix, A&E Networks, Discovery Communications.

Eivind Myklebost Nordengen jest producentem i dyrektorem programowym Amandus Film Festival, największego festiwalu filmowego dla młodych filmowców w Norwegii. Wykłada zarządzanie projektami kulturalnymi w Inland University College. Organizował The Norwegian Student Film Festival i kierował pracami Lillehammer Film Society.

Nad pracą poszczególnych grup będą czuwać opiekunowie – reżyserzy, producenci i edukatorzy filmowi, dziennikarze: Marek Pawlikowski i Karim Kourani.

Osią tematyczną INTERFILMLAB 6.0 będą zasady produkcji, promocji i dystrybucji utworów audiowizualnych na rynku VoD. Uczestnicy, opiekunowie i eksperci przeanalizują szanse i możliwości polskiego kina w kontekście intensywnego rozwoju tej formy rozpowszechniania produkcji filmowej w dobie wychodzenia z kryzysu światowej kinematografii.

Finałowe pitchingi zaplanowano na 7 października.

***

Organizatorem WAMA Film Festival jest Instytut KOSMOPOLIS Fundacja Nauki, Kultury i Edukacji w Olsztynie.

Producentem festiwalu jest Stowarzyszenie FILMFORUM.

Głównym mecenasem wydarzenia jest Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a współorganizatorem: Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie.

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Projekt współfinansuje Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Towarzyszące Festiwalowi działania edukacyjne wspierają: Unia Europejska oraz Narodowe Centrum Kultury.

Partner strategiczny: Polska Organizacja Turystyczna.

Sponsor: Michelin Polska SA.

Partnerem logistycznym WAMA Film Festival jest Polbis Auto – Autoryzowany Dealer Škoda, Volkswagen i Audi.

Partnerami międzynarodowymi tegorocznej edycji festiwalu są: Stiftelsen Amandusfestivalen (Norwegia), CinemaHall (Ukraina), Asociacija TAVO EUROPA (Litwa) oraz KINOGRAPHE (Francja).

Partnerami festiwalu są: MULTIKINO S.A., Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie, Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie, Centrum Polsko-Francuskie w Olsztynie, Państwowe Liceum Plastyczne im. Erica Mendelsohna w Olsztynie oraz Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Partnerem edukacyjnym festiwalu jest Fundacja na Rzecz Niematerialnego Dziedzictwa Kultury w Polsce.