Przejdź do treści

Trwa druga edycja INTERFILMLAB

Powraca program INTERFILMLAB (w wersji 2.0) poświęcony zagadnieniu wzmocnienia potencjału eksportowego polskiego kina. Po pierwszych branżowych spotkaniach, które odbyły się podczas 5. edycji WAMA Film Festival w Olsztynie, czas na serię wykładów w ramach 17. CINEMAFORUM.

W wyniku rewolucji technologicznej oraz ogromnej podaży filmów współczesny rynek filmowy charakteryzuje się niespotykanym nigdy wcześniej stopniem konkurencyjności. Jakość artystyczna filmów stanowi warunek konieczny, lecz już niewystarczający jako jedyna przesłanka do udanej dystrybucji zagranicznej lub odniesienia festiwalowych sukcesów. Rynek filmowy wymaga dziś wiedzy związanej z promocją nie tylko poszczególnych filmów, lecz także autorskich marek reżyserów czy kreowania zapotrzebowań na poszczególne narodowe kinematografie. Czyni to świat współczesnego filmu równie fascynującym, co skomplikowanym. W świecie tym kompetencje współczesnego, odnoszącego sukcesy twórcy nie mogą sprowadzać się jedynie do warsztatu filmowego, lecz wymagają od niego profesjonalnej wiedzy o instytucjach filmowych oraz umiejętności dotyczących strategicznego planowania swojej drogi artystycznej.

Podczas 17. CINEMAFORUM odbędzie się cykl wykładów, warsztatów i dyskusji panelowych poświęconych zagadnieniom międzynarodowego rynku filmowego. Zaproszeni goście poruszą tematykę koprodukcji, dystrybucji zagranicznej oraz reguł kwalifikacji festiwalowych.

Wszystkie spotkania odbędą się w Warszawskiej Szkole Filmowej przy ul. gen. Józefa Zajączka 7. Na każdy z wykładów obowiązują zapisy. Należy wysłać maila na adres: biuro@filmforum.pl (temat – tytuł wykładu, treść – imię i nazwisko).

Terminy i tematy spotkań prezentują się następująco:

  • 7 listopada (środa), godz. 10:00 – 11:30,

case study: „PRODUKCJA  I PROMOCJA MIĘDZYNARODOWA FILMU ANIMOWANEGO”, prowadzenie: Zofia Jaroszuk,

  • 7 listopada (środa), godz. 12:00 – 13:30,

WYKŁAD INAUGURACYJNY, prowadzenie: dr Anna Wróblewska, prof. Krzysztof Stachowiak,

  • 8 listopada (czwartek), godz. 10:00 – 11:30,

wykład „RÓŻNE ŚCIEŻKI PRODUKCJI FILMU FABULARNEGO”, prowadzenie: Natalia Grzegorzek,

  • 9 listopada (piątek), godz. 10:00 – 11:30,

wykład „MIĘDZYNARODOWY RYNEK FILMOWY”, prowadzenie: Joanna Szymańska,

  • 10 listopada (sobota), godz. 11:00 – 12:30,

wykład  „PAKIET PROMOCYJNY FILMU – JAK PRZYGOTOWAĆ SIĘ DO PROMOCJI FESTIWALOWEJ?”, prowadzenie: Zofia Horszczaruk.

Czytaj więcej:
www.cinemaforum.pl/interfilmlab-2-0.

***

Pierwsza edycja programu odbyła się w 2017 roku podczas trzech festiwali filmowych: KAMERALNEGO LATA w Radomiu, WAMA Film Festival w Olsztynie i CINEMAFORUM w Warszawie. Celem było znalezienie odpowiedzi na pytania: Jak wyprodukować dobry film mając do dyspozycji mikroskopijny budżet? Na co zwracać uwagę, żeby obraz miał szansę konkurować z zagranicznymi tytułami? Jak przygotować materiały o projekcie, by zainteresować producentów? Jak w nowoczesny sposób budować strategię promocji filmu? Jaką rolę mogą w niej odegrać festiwale filmowe?

Wnioski zebrał i zredagował Grzegorz Fortuna Jr. Bezpłatną publikację można pobrać pod adresem: https://interfilmlab.pl/pobierz-publikacje/.

***

Spotkania z cyklu INTERFILMLAB są inicjatywą Instytutu KOSMOPOLIS Fundacji Nauki, Kultury i Edukacji.

Projekt INTERFILMLAB –  wsparcie potencjału eksportowego polskiej kinematografii w międzynarodowym obiegu pozafestiwalowym jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.